Wypadek w drodze do pracy lub z pracy jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie i stosowne świadczenia kompensacyjne, aby móc je uzyskać należy dopełnić odpowiednich formalności. Jako wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie, które zostało wywołane przez przyczynę zewnętrzną i nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia. W przepisach nie zawarto definicji początku, jak i końca drogi. Na podstawie praktyki i orzecznictwa ustala się, że droga z domu do pracy rozpoczyna się z chwilą, gdy pracownik przekroczy drzwi domu/mieszkania i kończy się w momencie przekroczenia bramy zakładu pracy. Natomiast droga z pracy do domu zaczyna się z chwilą opuszczenia bramy zakładu pracy i kończy po przekroczeniu progu domu/mieszkania pracownika.
Procedura zgłaszania wypadku w drodze do pracy
Gdy zdarzy się już nieszczęśliwy wypadek, należy powiadomić pracodawcę jak najszybciej o tym fakcie. Ustalenia okoliczności, a także przyczyn wypadku w drodze do lub z pracy zostają przeprowadzone poprzez wypełnienie karty wypadku w drodze do lub z pracy. Pracodawca ma 14 dni na wypełnienie takiego dokumentu.
Dokumentacja i dowody
Konieczne jest dołączenie także oświadczenia samego pracownika o wypadku oraz ewentualne dowody pochodzące od służb badających zdarzenie. Pomocne mogą okazać się również inne formy materiału dowodowego, takie jak: nagranie z kamer miejskich, zdjęcia czy nagrania wykonane telefonem komórkowym.
Świadczenia dla poszkodowanego pracownika
Pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy ma prawo do zasiłku już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Poszkodowanemu w wypadku w drodze do lub z pracy nie przysługuje jednak jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Przepisy przewidują przyznanie odszkodowania wyłącznie dla okoliczności wypadków przy pracy.
Dodatkowe odszkodowanie dla pracownika
Poszkodowany powinien jednak w takiej sytuacji sprawdzić, czy nie jest objęty tzw. grupowym ubezpieczeniem. Mają bowiem miejsce okoliczności, w których ubezpieczenia przewidują odszkodowanie także za szkodę wynikającą z wypadku, do jakiego doszło w drodze do lub z pracy. W zależności od sytuacji, zdarzają się przypadki o odszkodowanie i zadośćuczynienie, gdzie poszkodowany może ubiegać się np. od sprawcy wypadku czy zarządcy drogi, wtedy nieoceniona może okazać się pomoc kancelarii adwokackiej takiej jak KamW.
Data publikacji: 19 sierpień 2024
Autor: Adwokat Izabela Szczypior