Według Ministerstwa Sprawiedliwości obowiązująca od 1,5 roku tzw. Ustawa antyprzemocowa przynosi oczekiwany skutek. Wobec powyższego zaplanowane jest jej rozszerzenie poprzez np. dodanie zakazu zbliżania się sprawcy do ofiary do obecnego nakazu opuszczenia mieszkania. Projekt nowelizacji „ustawy antyprzemocowej” według wiceministra Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne.

Rozszerzenie ustawy

Obowiązująca od 2020 roku tzw. Ustawa antyprzemocowa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują także Policji, a nawet Żandarmerii Wojskowej. Taki nakaz obowiązuje przez 14 dni, a ten okres może przedłużyć sąd cywilny na wniosek osoby dotkniętej przemocą.

Szybkie postępowania i uprawnienia policji

Wedle wiceministra Policja wydała już prawie 5,5 tysiąca takich nakazów. Dlatego też wiceminister proponuje uzupełnienie nakazu o trzy kolejne rozwiązania, m. in. o zakaz zbliżania się do osoby, zakaz kontaktowania się przez telefon i środki komunikacji elektronicznej oraz zakaz wstępu w określone miejsca takie jak np. miejsce pracy osoby dotkniętej przemocą.

Dodatkowe zakazy dla sprawców przemocy

Zakazy te miałyby być orzekane w ten sam sposób jak wydanie nakazu do opuszczenia mieszkania. Możliwe byłoby zastosowanie wszystkich tych zakazów łącznie.

Międzynarodowe inspiracje w walce z przemocą domową

Resort sprawiedliwości, proponując rozwiązania zawarte w tzw. ustawie antyprzemocowej, zaczerpnął przykłady rozwiązań z innych państw, takich jak np. Austria, w której możliwość nakazania opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy fizycznej obowiązuje od ponad 20 lat czy w Czechach, gdzie możliwe jest nakazanie opuszczenia mieszkania przez winnego przemocy oraz zakaz kontaktowania się z ofiarami.

Data publikacji: 08 sierpień 2023
Autor: Adwokat Izabela Szczypior

Narzędzia w przeciwdziałaniu przemocy domowej

5-min
Call Now Button