Umowa darowizny spisywana jest w momencie, gdy jedna z osób zamierza przekazać innej osobie lub osobom nieodpłatnie jakiś składnik swojego majątku lub sumę pieniędzy. Stronami umowy darowizny są: darczyńca, czyli osoba, która zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, oraz obdarowany, czyli osoba, na rzecz której darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia.

Przepisy prawne dotyczące umowy darowizny

Umowa darowizny została zdefiniowana w art. 888 Kodeksu cywilnego, a kwestie jej formy reguluje art. 890 k.c. Zgodnie z art. 888 § 1 k.c., „Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.” Natomiast art. 890 § 1 k.c. wskazuje, iż „Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.”

Forma umowy darowizny – kiedy akt notarialny jest wymagany?

Wobec powyższego należy uznać, iż zasadą jest, że oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego, bowiem umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeśli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, tj. doszło do przekazania przedmiotu darowizny na rzecz obdarowanego.

W pewnych przypadkach przepisy prawa wprost nakładają obowiązek zawarcia umowy darowizny w szczególnej formie, np. darowizna nieruchomości, która dla swojej ważności powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Sprawdź: Adwokat od spraw spadkowych

Obowiązek zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego

Fakt otrzymania darowizny należy zgłosić do urzędu skarbowego. Zgłoszenia umowy darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego do urzędu skarbowego dokonuje zazwyczaj notariusz.

Elementy niezbędne w umowie darowizny

Sporządzając samodzielnie umowę darowizny, należy zwrócić uwagę na to, aby zawrzeć w niej następujące elementy:

  • Miejsce i datę sporządzenia umowy,
  • Oznaczenie stron tj. imię i nazwisko oraz adres darczyńcy i obdarowanego oraz numery seryjne dowodów tożsamości,
  • Oznaczenie przedmiotu darowizny oraz oświadczenie darczyńcy, że przedmiot jest jego własnością oraz czy jest wolny od obciążeń,
  • Oświadczenie o darowiźnie i przyjęciu darowizny – darczyńca oświadcza, że przekazuje darowiznę, natomiast obdarowany, że ją przyjmuje,
  • Określenie daty wykonania darowizny, jeśli nie została przekazana jednocześnie z podpisaniem umowy,
  • Określenie strony, która ponosi koszty zawarcia umowy,
  • Postanowienia końcowe np. ilość sporządzonych egzemplarzy,
  • Podpisy stron.

Data publikacji: 05 wrzesień 2024
Autor: Adwokat Anna Gałecka

Jak sporządzić umowę darowizny – wymogi i elementy dokumentu

1-min
Call Now Button