Na wstępie należy zaznaczyć, że każde postępowanie rozwodowe jest inne. Dlatego też koszty rozwodu są uzależnione od okoliczności sprawy. Składając pozew o rozwód Powód musi wnieść opłatę sądową w kwocie 600zł. Połowa tej kwoty może być zwrócona, gdy sąd orzeknie rozwód bez winy któregokolwiek z małżonków.

Dodatkowe wnioski i ich koszty

W trakcie procesu może pojawić się konieczność ustalenia na czas trwania zabezpieczenia alimentów, miejsca zamieszkania małoletnich dzieci stron czy chociażby kontaktów z drugim z rodziców. Wówczas do każdego takiego wniosku należy dołączyć opłatę sądową w kwocie 100zł. Przy czym wniosek o zabezpieczenie, w którym roszczeń dochodzi strona uprawniona do alimentów, jest wolny od opłat sądowych. Stanowi o tym art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nie ma znaczenia, czy dochodzimy alimentów na dziecko czy byłego małżonka.

Sprawdź ofertę: Adwokat od rozwodów Częstochowa

Koszty dowodów w procesie rozwodowym

Na wysokość kosztów rozwodu mogą też wpłynąć powołane dowody. A mianowicie, jeżeli strona domaga się przeprowadzenia dowodu z opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, musi się liczyć z faktem poniesienia kosztów jego przeprowadzenia. Sąd przeprowadza taki dowód z reguły na wniosek stron w sytuacji, gdy strony mają małoletnie dzieci i nie wiadomo, czy rozwód nie wpłynie negatywnie na ich dobro lub w sytuacji, gdy rodzice pozostają w sporze o władzę rodzicielską oraz o częstotliwość kontaktów z dziećmi czy też ustalenie, z którym z rodziców ma mieszkać dziecko. Koszt tej opinii jest określany indywidualnie od 500zł do 2.000zł. Koszt tej opinii ponosi strona, która wnioskowała o przeprowadzenie takiego dowodu, ewentualnie sąd rozdziela się tą kwotę po połowie. W zależności od przebiegu sprawy należy liczyć się również z tym, że strony mogą ponosić koszty związane z przeprowadzaniem poszczególnych dowodów (np. opinii biegłych).

Sprawdź: Sprawy rodzinne adwokat

Mediacje i koszty pełnomocników

Zdarza się, że o ile strony wyrażą taką wolę, Sąd kieruje sprawę do mediacji. Wówczas strony ponoszą koszty każdego takiego spotkania z mediatorem po połowie. Ponad powyższe, oprócz kosztów sądowych może zaistnieć konieczność współpracy z profesjonalnym pełnomocnikiem, tj. adwokatem czy radcą prawnym. Wynagrodzenie adwokata/radcy prawnego jest ustalane w każdej sprawie indywidualnie.

Pokrywanie kosztów przez stronę przegrywającą

Zasadą postępowania cywilnego jest to, że strona przegrywająca ponosi koszty procesu. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego za rozkład pożycia małżeńskiego, to na żądanie małżonka niewinnego będzie on musiał zwrócić wszystkie koszty postępowania.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Jeżeli strona znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, wówczas może ona złożyć wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych lub o przyznanie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Data publikacji: 26 lipiec 2024
Autor: Adwokat Izabela Szczypior

Ile może kosztować rozwód?

5-min
Call Now Button